Žinių centras

04. 06
2014

Maitinimo patalpų rinka Vilniaus senamiestyje: 2014 žiema – pavasaris

Vilniaus miesto senamiestyje šiuo metu yra per 60.000 m2 komercinio nekilnojamojo turto ploto pirmuose aukštuose, su atskiru įėjimu iš gatvės – vietose kuriose tinka vykdyti prekybos ar paslaugų veiklą.

Šiame straipsnyje pristatysime maitinimo veiklų vystymo tendencijas centrinėje Vilniaus miesto dalyje.

Bendri bruožai. Šiuo metu Vilniaus centrinėje dalyje veikia beveik 300 maitinimo veiklai priskiriamų įmonių: res
toranų, kavinių, barų, kepyklėlių ir naktinių klubų. Maitinimo įstaigų koncentracija yra tiesiogiai priklausoma nuo pėsčiųjų srautų: dėl šios priežasties didžiausia koncentracija pasižymi pagrindinės arterinės senamiesčio gatvės: Gedmino pr., Pilies g. ir Vilniaus g., jungiančios pagrindinius turistinius traukos objektus: Katedros ir Rotušės aikštes ir sudarydamos vadinamąjį „pasivaikščiojimo pėsčiomis ratą“. Šios gatvės bei jas jungiančios mažesnės senamiesčio gatvelės ilgainiui suformavo populiariausią pasivaikščiojimų senamiesčiu maršrutą.

Centrinėje Vilniaus miesto dalyje savo koncentracija taip pat išsiskiria Pylimo, Totorių ir Trakų gatvės, kuriose dominuoja mažesnės koncepcijos maitinimo įstaigos: kavinės, barai ir kepyklėlės.

Maitintojų profilį ir veiklos tipą iš dalies lemia ir Vilniaus senamiesčio architektūriniai sprendimai: erdvesnėse vietose, kuriose šiltuoju metų laiku patogu įrengti lauko staliukus ir terasas dominuoja didesni restoranai ir kavinės, tuo tarpu gatvėse, kuriose yra siauras šaligatvis bei nėra vidinio kiemelio galimybės įrengiami barai, kavos namai, kepyklėlės ir užkandinės, dominuoja mažesnės koncepcijos maitinimo įstaigos: kavinės, barai ir kepyklėlės.

Per paskutinius porą metų stipriai augant maitintojų skaičiui, tampa vis sunkiau surasti tinkamas patalpas veiklai. Dėl šios priežasties rinkoje jau pastebimi pirmi ženklai, signalizuojantis, jog geras restoranas gali įsikurti toliau nuo pagrindinės Senamiesčio dalies: restoranas Time įsikūrė Comfort viešbučio pirmajame aukšte, restoranas Bistro1dublis atokioje V.Šopeno gatvėje, Ali Šokoladinė Bazilijonų gatvėje. Tokia strategiją pasirinkę restoranai turi būti užtikrinti savo kokybiška virtuve, aptarnavimu, marketingu ir klientų lojalumu, kadangi bendrų teritorijos žmonių srautų praktiškai nepasiekia.

Kur pavakarieniauti, o kur pasilinksminti? Vilniaus senamiesčio centrinėje dalyje esančias maitinimo įstaigas ir jų koncentraciją  galima charakterizuoti pagal veiklos tipus: Islandijos ir Vilniaus g. kampas, Trakų g. pradžia bei Totorių g. aiškiai išreikštos kaip pasilinksminimo vietos, kur pagrinde dominuoja barai ir klubai: Islandijos ir Vilniaus g. – 14 barų ir klubų, Totorių g. ir Trakų g. – po 5. Kita didelė naktinių pasilinksminimo vietų koncentracija – aplink Rotušės a. Poros minučių artumu yra įsikūrę 8 naktiniai klubai ir barai. Kuo toliau, tuo labiau pastebima tendencija, jog nauji rinkos žaidėjai stengiasi kurtis jau patikrintose vietose. Šį sprendimą sąlygoja ir Vilniaus mieste susiformavusi kultūra, kuomet lankytojai keliauja per kelias pasilinksminimo vietas.

Vertinant aukštesnės klasės restoranų koncentraciją centrinėje senamiesčio dalyje išskirtina Stiklių g., Gaono g., M.Antokolskio g. ir Žydų g. esanti teritorija, kurioje yra 10 aukštesnės klasės restoranų. Taip pat išskirtina nemaža aukštesnės klasės restoranų koncentracija Katedros a. prieigose prie Odminių ir L.Stuokos-Gucevičiaus g. Čia identifikuojami 6 aukštesnės klasės restoranai. Panaši aukštesnės klasės restoranų koncentracija yra ir Aušros vartų ir Subačiaus g. artimoje aplinkoje.